Kašel

denní chléb pediatra 

Kašel je jeden z nejčastějších příznaků v pediatrické ordinaci. Je základním obranným reflexem dýchacích cest. Organismus se pomocí kašle snaží odstranit nežádoucí vnější škodliviny.  Jde-li o  suchý ,  dráždivý kašel, jedná se  o podráždění výstelky dýchacích cest  a nervových zakončení ve sliznici, která startují  kašlací reflex. Pokud je již vlhký a tzv. produktivní  - dítě kašle hlen ven, přidala se další ochrana dýchacích cest -  zvýšená tvorba hlenu a zvýšený pohyb řasinek respirační sliznice. Kašel z tohoto pohledu není nepřítel, ale může malého pacienta potrápit.  

Kašel běžné intenzity při virové infekci horních dýchacích cest  je diagnozou  častou a dobře zvládnutelnou volně dostupnými léky. Dítě může mít horečku, průhlednou sekreci z nosu a očí, popisuje i  škrábání v krku.  

Vždy je důležité podložit dítěti hlavu, zvlhčit vzduch v místnosti, vyvětrat a zajistit průchodný nos. Nezřídka je totiž kašel potencován hlenovou sekrecí stékající do nosohltanu z nosní dutiny. K vyčistění nosu používáme  hypertonický roztok mořské vody a odsávání  (pozor, nepřehánět, sliznici podtlak dráždí  k další sekreci hlenu). Pokud tato opatření nestačí,  je možné na 3-5dní sáhnout po tzv. dekongestivech - kapkách do nosu, které mají schopnost "oplasknout" zánětlivě zduřelou sliznici  a přechodně tlumit její sekreci. S těmito kapkami je vhodné zacházet obezřetně, aby nevznikl návyk. Nicméně  na opravdu nezbytnou dobu mohou pomoci usnadnit například pití  u menších dětí, které se vlivem ucpaného nosu špatně kojí nebo odmítají sát lahvičku. Při větší frekvenci suchého kašle saháme po tzv. antitusicích, které pomohou kašel tlumit tak, aby si dítě odpočinulo a především v noci se prospalo.  Při kašli vlhkém můžeme tyto léky v dopoledních a časných odpoledních hodinách vystřídat za expektoracia a mukolytika. Mohou pomoci hlen naředit a odkašlat. Večer však opět sáhneme po lécích, které kašel spíše tlumí. především u alergiků mohou dobrou službu udělat ještě  antihistaminika, která také pomohou snížit zánětlivý otok sliznic  a utlumit sekreci hlenu. Obecně je však dobré zmínit, že zázračné léky na kašel neexistují. Dobrou službu udělá i  inhalace Vincentky,  bylinkový čaj, či tymiánová mast na hrudníček. 

No a otázka nejdůležitější. Jak poznat závažný stav? Kdy jít na poslech a zhodnocení příčiny kašle za  lékařem? Existuje několik situací, kdy kašel doprovází závažné onemocnění.  Především spěchejte, pokud je dítě dušné. Pokud nemůže mluvit, mluví chraptivým hlasem,  kašel se Vám zdá kokrhavý nebo štěkavý.  Slyšíte pravidelné sípoty v nádechu či výdechu, namáhavě  dýchá a výdech je dlouhý a těžký.   Zrychlené dýchání  při normální tělesné teplotě je také známkou problému.  Zvracení při kašli v takové míře, že dítě nepřijímá dostatek tekutin a kalorií. Trvá-li kašel s horečkou déle než 3 dny nebo je dítě v tomto stavu apatické, unavené, spavé. Jestliže dítě kašel bolí. A také v případě, že dítě kašle bez jiných příznaků nebo je-li podezření na vdechnutí cizího tělesa. Kašel také vyšetříme, pokud trvá déle než 14dní. Nebo objevuje-li se pravidelně v určité situaci a  je podezření na alergii. 

Opakují - li se respirační infekce  především u předškolních dětí často , doporučujeme pořízení ultrazvukového inhalátoru vhodného k inhalaci např. Vincentky.  Jedná se o užitečnou investici. 

O často nemocných dětech zase zde